- Gaming & Workstation PC
- Branded PC
- Laptops
- Processors
- Motherboards
- Memory
- Graphic Cards
- Storage
- Power Supply
- Air & Liquid Coolers
- Casings
- Monitors
- Keyboard & Mouse
- Gaming Gear & Speakers
- UPS & Surge Protectors
- External Storage
- Printers & Projectors
- Smartphones
- Expansion Cards & Networking
- Accessories & Cables
- POS Systems & Accessories
- Streaming & Mobile Accessories
- CCTV & Security
- Gaming Chairs & Tables
- OS & Softwares
- Clearance Sale
Samsung 990 EVO PLUS 1TB PCIe GEN4x4/GEN5x2 NVMe SSD (3Y)
Rs 74,812.50
Pre Order 1 Day
BEST DEAL
Cash / Bank Transfer
Rs 66,500.00
(12.5% OFF)
Buy Now, Pay Later with Koko
Rs 74,812.50
(0% OFF)
Pay in 3 instalments of Rs 24,937.50
VISA / MasterCard
Rs 68,561.50
(9.5% OFF)
American Express
Rs 68,993.75
(8.75% OFF)
LankaPay QR
Rs 67,198.25
(11% OFF)
Buy Now, Pay Later with PayZy
Rs 73,981.25
(1.25% OFF)
Pay in 4 instalments of Rs 18,495.31
💰 Discounted prices apply automatically at checkout
Additional information
| Capacity | 1TB |
|---|---|
| Item Category | Gen5 NVMe SSD |
| Manufacturer | SAMSUNG |
| Specification | Details |
|---|---|
| Model Code (Capacity) | 1 TB |
| Application | Client PCs |
| Form Factor | M.2 (2280) |
| Interface | PCIe Gen 4.0 ×4 / 5.0 ×2 NVMe 2.0 |
| Storage Memory | Samsung V-NAND TLC |
| Controller | Samsung In-House Controller |
| Cache Memory | HMB (Host Memory Buffer) |
| TRIM Support | Supported |
| S.M.A.R.T Support | Supported |
| Garbage Collection | Auto Garbage Collection Algorithm |
| Encryption Support | AES 256-bit (Class 0), TCG/Opal, IEEE 1667 |
| Device Sleep Mode | Supported |
| Sequential Read | Up to 7,150 MB/s |
| Sequential Write | Up to 6,300 MB/s |
| Random Read (4 KB, QD32) | Up to 850,000 IOPS |
| Random Write (4 KB, QD32) | Up to 1,350,000 IOPS |
| Average Power Consumption (Read/Write) | 4.3 W / 4.2 W (typical) |
| Idle Power Consumption | 60 mW (typical) |
| Device Sleep Power | 5 mW (typical) |
| Allowable Voltage | 3.3 V ± 5 % |
| Reliability (MTBF) | 1,500,000 hours |
| Operating Temperature | 0 °C to 70 °C (32 °F to 158 °F) |
| Shock Resistance | 1,500 G, duration 0.5 ms (Half Sine Wave) |
| Limited Warranty (years) | 3-Year Limited Warranty |
| Notes | Design and specifications are subject to change without notice.The warranty mentioned above covers hardware defects only. We are not responsible for any data loss or damage. If the storage device is encrypted and decryption fails, such issues are not covered, and we are not liable for any indirect or consequential losses. |
Authorized Warranty
Next Day Delivery
Easy Installments
Experts Support
Related products
-

WD Red Plus 2TB WD20EFZX NAS Hard Drive (2Y)
Rs 50,500.00or 3 X Rs16,833.33 with
Pre Order 1 DayAdd to cart -

Team T-Force VulcanZ 512GB SATA III 2.5″ SSD (3Y)
Rs 34,500.00or 3 X Rs11,500.00 with
In stockAdd to cart -

Team T-Force VulcanZ 2TB SATA III 2.5″ SSD (3Y)
Rs 35,000.00or 3 X Rs11,666.67 with
Out of stockRead more -

Kingston A400 480GB SATA III 2.5″ SSD (3Y)
Rs 34,500.00or 3 X Rs11,500.00 with
Pre Order 1 DayAdd to cart



