- Gaming & Workstation PC
- Branded PC
- Laptops
- Processors
- Motherboards
- Memory
- Graphic Cards
- Storage
- Power Supply
- Air & Liquid Coolers
- Casings
- Monitors
- Keyboard & Mouse
- Gaming Gear & Speakers
- UPS & Surge Protectors
- External Storage
- Printers & Projectors
- Smartphones
- Expansion Cards & Networking
- Accessories & Cables
- POS Systems & Accessories
- Streaming & Mobile Accessories
- CCTV & Security
- Gaming Chairs & Tables
- OS & Softwares
- Clearance Sale
Seagate IronWolf Pro 6TB NAS ST6000NT001 Hard Drive (2Y)
Categories HARD DRIVES, SSD-HDD
Rs 103,500.00
Coming Soon
BEST DEAL
Cash / Bank Transfer
Rs 92,000.00
(12.5% OFF)
Buy Now, Pay Later with Koko
Rs 103,500.00
(0% OFF)
Pay in 3 instalments of Rs 34,500.00
VISA / MasterCard
Rs 94,852.00
(9.5% OFF)
American Express
Rs 95,450.00
(8.75% OFF)
LankaPay QR
Rs 92,966.00
(11% OFF)
Buy Now, Pay Later with PayZy
Rs 102,350.00
(1.25% OFF)
Pay in 4 instalments of Rs 25,587.50
💰 Discounted prices apply automatically at checkout
Additional information
| Capacity | 6TB |
|---|---|
| Item Category | NAS HDD |
| Manufacturer | SEAGATE |
| Specification | Details |
|---|---|
| Standard Model Number | ST6000NT001 |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Drive Bays Supported | 1-8 Bays |
| Recording Technology | CMR |
| Drive Design (Air or Helium) | Air |
| Workload Rate Limit (WRL) | 180 TB/Year |
| Rotational Vibration (RV) Sensor | Yes |
| Dual-Plane Balance | Yes |
| Error Recovery Control | Yes |
| Max. Sustained Transfer Rate OD (MB/s) | 190 MB/s |
| Spindle Speed (RPM) | 5400 |
| Cache (MB) | 256 |
| Load/Unload Cycles | 600,000 |
| Nonrecoverable Read Errors Rate, Max | 1 per 10¹⁴ |
| Power-On Hours | 8760 |
| MTBF (hours) | 1,000,000 |
| Rescue Data Recovery Services (years) | 0 |
| Limited Warranty (years) | 2 |
| Startup Current (12V, A) | 1.8 |
| Average Operating Power (W) | 5.3 |
| Idle Power Average (W) | 3.4 |
| Standby/Sleep Mode, Typical (W) | 0.25 / 0.25 |
| Voltage Tolerance (5V / 12V) | ±5% / ±10% |
| Operating Temperature (ambient, min°C) | 0 |
| Operating Temperature (max °C) | 65 |
| Nonoperating Temperature (min / max °C) | -40 / 70 |
| Shock, Operating/Nonoperating (2ms, max) | 70Gs / 250Gs |
| Acoustics, Idle (dBA) | 26 |
| Acoustics, Seek (dBA) | 27 |
| Height (mm/in) | 26.11mm / 1.028in |
| Width (mm/in) | 101.85mm / 4.010in |
| Depth (mm/in) | 146.99mm / 5.787in |
| Weight (g/lb) | 610g / 1.345lb |
| Carton Unit Quantity | 20 |
| Cartons per Pallet / Layer | 40 / 8 |
The warranty mentioned above covers hardware defects only. We are not responsible for any data loss or damage. If the storage device is encrypted and decryption fails, such issues are not covered, and we are not liable for any indirect or consequential losses.
Authorized Warranty
Next Day Delivery
Easy Installments
Experts Support
Related products
-

WD Purple 8TB WD80PURX Surveillance Hard Drive (2Y)
Rs 107,500.00or 3 X Rs35,833.33 with
Pre Order 1 DayAdd to cart -

WD Purple 6TB WD60PURX Surveillance Hard Drive (2Y)
Rs 72,500.00or 3 X Rs24,166.67 with
Pre Order 1 DayAdd to cart -

Seagate Skyhawk SV35 6TB ST6000VX001 Surveillance Hard Drive (2Y)
Rs 81,500.00or 3 X Rs27,166.67 with
Pre Order 1 DayAdd to cart -

Toshiba P300 HDWD110 1TB Desktop Hard Drive (2Y)
Rs 29,000.00or 3 X Rs9,666.67 with
Out of stockRead more



