- Gaming & Workstation PC
- Branded PC
- Laptops
- Processors
- Motherboards
- Memory
- Graphic Cards
- Storage
- Power Supply
- Air & Liquid Coolers
- Casings
- Monitors
- Keyboard & Mouse
- Gaming Gear & Speakers
- UPS & Surge Protectors
- External Storage
- Printers & Projectors
- Smartphones
- Expansion Cards & Networking
- Accessories & Cables
- POS Systems & Accessories
- Streaming & Mobile Accessories
- CCTV & Security
- Gaming Chairs & Tables
- OS & Softwares
- Clearance Sale
Seagate IronWolf Pro 8TB NAS SD8000NT001 Hard Drive (2Y)
Categories HARD DRIVES, SSD-HDD
Rs 136,125.00
Coming Soon
BEST DEAL
Cash / Bank Transfer
Rs 121,000.00
(12.5% OFF)
Buy Now, Pay Later with Koko
Rs 136,125.00
(0% OFF)
Pay in 3 instalments of Rs 45,375.00
VISA / MasterCard
Rs 124,751.00
(9.5% OFF)
American Express
Rs 125,537.50
(8.75% OFF)
LankaPay QR
Rs 122,270.50
(11% OFF)
Buy Now, Pay Later with PayZy
Rs 134,612.50
(1.25% OFF)
Pay in 4 instalments of Rs 33,653.13
💰 Discounted prices apply automatically at checkout
Additional information
| Capacity | 8TB |
|---|---|
| Manufacturer | SEAGATE |
| Item Category | NAS HDD |
| Specification | Details |
|---|---|
| Standard Model Number | SD8000NT001 |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Drive Bays Supported | 1-8 Bays |
| Recording Technology | CMR |
| Drive Design (Air or Helium) | Air |
| Workload Rate Limit (WRL) | 180 TB/Year |
| Rotational Vibration (RV) Sensor | Yes |
| Dual-Plane Balance | Yes |
| Error Recovery Control | Yes |
| Max. Sustained Transfer Rate OD (MB/s) | 202 MB/s |
| Spindle Speed (RPM) | 5400 |
| Cache (MB) | 256 |
| Load/Unload Cycles | 600,000 |
| Nonrecoverable Read Errors Rate, Max | 1 per 10¹⁴ |
| Power-On Hours | 8760 |
| MTBF (hours) | 1,000,000 |
| Rescue Data Recovery Services (years) | 0 |
| Limited Warranty (years) | 2 |
| Startup Current (12V, A) | 1.8 |
| Average Operating Power (W) | 5.3 |
| Idle Power Average (W) | 4.0 |
| Standby/Sleep Mode, Typical (W) | 0.25 / 0.25 |
| Voltage Tolerance (5V / 12V) | ±5% / ±10% |
| Operating Temperature (ambient, min°C) | 0 |
| Operating Temperature (max °C) | 65 |
| Nonoperating Temperature (min / max °C) | -40 / 70 |
| Shock, Operating/Nonoperating (2ms, max) | 80Gs / 300Gs |
| Acoustics, Idle (dBA) | 25 |
| Acoustics, Seek (dBA) | 25 |
| Height (mm/in) | 26.11mm / 1.028in |
| Width (mm/in) | 101.85mm / 4.010in |
| Depth (mm/in) | 146.99mm / 5.787in |
| Weight (g/lb) | 630g / 1.389lb |
| Carton Unit Quantity | 20 |
| Cartons per Pallet / Layer | 40 / 8 |
The warranty mentioned above covers hardware defects only. We are not responsible for any data loss or damage. If the storage device is encrypted and decryption fails, such issues are not covered, and we are not liable for any indirect or consequential losses.
Authorized Warranty
Next Day Delivery
Easy Installments
Experts Support
Related products
-

Seagate IronWolf 6TB NAS ST6000VN001 Hard Drive (2Y)
Rs 79,000.00or 3 X Rs26,333.33 with
Pre Order 1 DayAdd to cart -

Seagate Skyhawk SV35 4TB ST4000VX013 Surveillance Hard Drive (2Y)
Rs 49,000.00or 3 X Rs16,333.33 with
Pre Order 1 DayAdd to cart -

Toshiba P300 HDWD110 1TB Desktop Hard Drive (2Y)
Rs 29,000.00or 3 X Rs9,666.67 with
Out of stockRead more -

WD Red Plus 8TB WD80EFZZ NAS Hard Drive (2Y)
Rs 110,500.00or 3 X Rs36,833.33 with
Pre Order 1 DayAdd to cart




