- Gaming & Workstation PC
- Branded PC
- Laptops
- Processors
- Motherboards
- Memory
- Graphic Cards
- Storage
- Power Supply
- Air & Liquid Coolers
- Casings
- Monitors
- Keyboard & Mouse
- Gaming Gear & Speakers
- UPS & Surge Protectors
- External Storage
- Printers & Projectors
- Smartphones
- Expansion Cards & Networking
- Accessories & Cables
- POS Systems & Accessories
- Streaming & Mobile Accessories
- CCTV & Security
- Gaming Chairs & Tables
- OS & Softwares
- Clearance Sale
Team T-Force VulcanZ 512GB SATA III 2.5″ SSD (3Y)
Rs 38,812.50
In stock
BEST DEAL
Cash / Bank Transfer
Rs 34,500.00
(12.5% OFF)
Buy Now, Pay Later with Koko
Rs 38,812.50
(0% OFF)
Pay in 3 instalments of Rs 12,937.50
VISA / MasterCard
Rs 35,569.50
(9.5% OFF)
American Express
Rs 35,793.75
(8.75% OFF)
LankaPay QR
Rs 34,862.25
(11% OFF)
Buy Now, Pay Later with PayZy
Rs 38,381.25
(1.25% OFF)
Pay in 4 instalments of Rs 9,595.31
💰 Discounted prices apply automatically at checkout
Additional information
| Capacity | 512GB |
|---|---|
| Manufacturer | TEAM |
| Item Category | SATA SSD |
| Specification | Details |
|---|---|
| Capacity | 512 GB |
| Interface | SATA III (6 Gb/s) |
| Performance – Sequential Read | Up to 540 MB/s |
| Performance – Sequential Write | Up to 470 MB/s |
| TBW (Terabytes Written) | 400 TB |
| DWPD (Drive Writes Per Day) | Not explicitly stated by manufacturer |
| NAND Flash | 3D TLC |
| MTBF | 1,000,000 hours |
| Operating Temperature | 0 °C to 70 °C |
| Shock Resistant | 1500 G, 0.5 ms, Half‑Sine Wave |
| Vibration Resistant | 20 G (non‑operating) |
| Limited Warranty | 3 Years Limited Warranty |
| Notes | Design and specifications are subject to change without notice. The warranty mentioned above covers hardware defects only. We are not responsible for any data loss or damage. If the storage device is encrypted and decryption fails, such issues are not covered, and we are not liable for any indirect or consequential losses. |
Authorized Warranty
Next Day Delivery
Easy Installments
Experts Support
Related products
-

Addlink S20 120GB SATA III 3D NAND 2.5″ SSD (3Y)
Rs 7,500.00or 3 X Rs2,500.00 with
Out of stockRead more -

Lexar NM620 512GB PCIe GEN3x4 NVMe SSD (3Y)
Rs 34,500.00or 3 X Rs11,500.00 with
In stockAdd to cart -

Kingston A400 240GB SATA III 2.5″ SSD (3Y)
Rs 10,750.00or 3 X Rs3,583.33 with
Out of stockRead more -

WD Blue 1TB WD10EZEX Hard Drive (2Y)
Rs 27,500.00or 3 X Rs9,166.67 with
In stockAdd to cart




