- Gaming & Workstation PC
- Branded PC
- Laptops
- Processors
- Motherboards
- Memory
- Graphic Cards
- Storage
- Power Supply
- Air & Liquid Coolers
- Casings
- Monitors
- Keyboard & Mouse
- Gaming Gear & Speakers
- UPS & Surge Protectors
- External Storage
- Printers & Projectors
- Smartphones
- Expansion Cards & Networking
- Accessories & Cables
- POS Systems & Accessories
- Streaming & Mobile Accessories
- CCTV & Security
- Gaming Chairs & Tables
- OS & Softwares
- Clearance Sale
Zotac Gaming GeForce RTX 5060 Twin Edge OC 8GB GDDR7 Graphics Card (3Y)
Rs 173,250.00
In stock
BEST DEAL
Cash / Bank Transfer
Rs 154,000.00
(12.5% OFF)
Buy Now, Pay Later with Koko
Rs 173,250.00
(0% OFF)
Pay in 3 instalments of Rs 57,750.00
VISA / MasterCard
Rs 158,774.00
(9.5% OFF)
American Express
Rs 159,775.00
(8.75% OFF)
LankaPay QR
Rs 155,617.00
(11% OFF)
Buy Now, Pay Later with PayZy
Rs 171,325.00
(1.25% OFF)
Pay in 4 instalments of Rs 42,831.25
💰 Discounted prices apply automatically at checkout
Additional information
| Chipset | RTX 5060 |
|---|---|
| Manufacturer | ZOTAC |
| VRAM | 8GB |
– Not Sold Separately Systems Only –
| Specification | Details |
|---|---|
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| CUDA Cores | 3840 |
| Video Memory | 8GB GDDR7 |
| Memory Bus | 128-bit |
| Engine Clock | 2527 MHz |
| Memory Clock | 28 Gbps |
| AI TOPS | 614 |
| PCI Express | PCI Express 5.0 x8 |
| Display Outputs | 3 x DisplayPort 2.1b with UHBR20 (up to 4K 480Hz or 8K 165Hz with DSC) 1 x HDMI® Connector (Supports 4K 480Hz HDR or 8K 120Hz HDR with DSC, and Gaming VRR as specified in HDMI 2.1b) |
| HDCP Support | 2.3 |
| Multi Display Capability | Quad Display |
| Recommended Power Supply | 550 W |
| Power Consumption | 145 W |
| Power Input | 1 x 8-pin power input |
| DirectX | Microsoft DirectX® 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Cooling | Air Cooled |
| Slot Size | 2 |
| SLI | No |
| Supported OS | Windows 11 / Windows 10 64-bit (v1809 November 2018 or later) |
| Card Length | 220.5 mm x 120.25 mm x 41.6 mm / 8.7″ x 4.7″ x 1.6″ |
| Accessories | User Manual |
Authorized Warranty
Next Day Delivery
Easy Installments
Experts Support
Related products
-

ASUS GeForce GT 730 2GB GDDR5 Graphics Card (2Y)
Rs 28,350.00or 3 X Rs9,450.00 with
Pre Order 1 DayAdd to cart -

ASUS Dual Radeon RX 7600 8GB GDDR6 OC Graphics Card (3Y)
Rs 122,500.00or 3 X Rs40,833.33 with
Out of stockRead more -

ASUS GeForce GT 710 2GB GDDR5 EVO Graphics Card (3Y)
Rs 21,850.00or 3 X Rs7,283.33 with
Pre Order 1 DayAdd to cart -
Sale!

ASUS Dual GeForce RTX 5060 Ti 16GB GDDR7 OC Graphics Card (3Y)
Rs 259,500.00Original price was: Rs 259,500.00.Rs 254,500.00Current price is: Rs 254,500.00.or 3 X Rs84,833.33 with
In stockAdd to cart




