- Gaming & Workstation PC
- Laptops
- Processors
- Motherboards
- Memory
- Graphic Cards
- Storage
- Power Supply
- Cooling & Lighting
- Casings
- Monitors
- Keyboard & Mouse
- Gaming Gear
- UPS & Surge Protectors
- Commercial PC
- External Storage
- Printers & Projectors
- Smartphones
- Expansion Cards & Networking
- Cables & Accessories
- POS Systems & Accessories
- Streaming & Mobile Accessories
- CCTV & Security
- Gaming Chairs & Tables
- Softwares
MSI Cyborg 15 A2RUDX Gaming Laptop – 14th Gen Core 5 + RTX 3050 6GB (2Y)
Rs 370,687.50
💰 Discounted prices apply automatically at checkout
Additional information
| GPU | RTX 3050 – 6GB |
|---|---|
| Item Category | Gaming Laptop |
| Screen Size | 15.6" FHD |
| Manufacturer | MSI |
MSI Cyborg 15 2044XLK Gaming Laptop is built for gamers, students, and creators who need powerful performance, smooth visuals, and modern design at an affordable price in Sri Lanka. Powered by the latest Intel® Core™ 5 210H processor (8 cores, 12 threads) and NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 6GB GPU, this laptop delivers excellent 1080p gaming performance, fast multitasking, and smooth content creation.
Featuring a 15.6-inch Full HD 144Hz IPS-level display, the Cyborg 15 provides ultra-smooth gameplay and clear visuals, perfect for FPS, esports, and everyday use. With 16GB DDR5 RAM and a fast 512GB NVMe Gen4 SSD, you get quick load times, responsive performance, and upgrade flexibility up to 96GB RAM.
Designed with MSI’s futuristic Cyborg style, this laptop also includes Wi-Fi 6E, USB-C with DisplayPort, HDMI 2.1, and a blue backlit keyboard, making it a great all-rounder for gaming, work, and entertainment.
Looking for a gaming laptop in Sri Lanka? The MSI Cyborg 15 RTX 3050 laptop is available now with 2-years MSI company warranty at SL TECHIE.
The next phase of evolution is here: dive into the world of games in cyberpunk style, flex your sci-fi fashion, and outplay your opponent with revolutionary hardware. Incorporating a futuristic mechanized exterior design, the Cyborg 15 is built to be the most ground-breaking, avant-garde gaming laptop.
| Specification | Details |
|---|---|
| Model | MSI Cyborg 15 2044XLK A2RUDX |
| Processor | Intel® Core™ 5 210H (Up to 4.80GHz, 8 Cores / 12 Threads) |
| Graphics | NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 Laptop GPU (6GB GDDR6, 45W) |
| Display | 15.6″ FHD (1920×1080), 144Hz, IPS-Level |
| Memory | 16GB DDR5 4800MHz (Max 96GB, 2 Slots) |
| Storage | 512GB NVMe PCIe Gen4 SSD |
| Operating System | Free DOS **Windows 11 Home +3,500/- |
| Keyboard | Single Backlit (Blue) with Copilot Key |
| Webcam | 720p HD |
| Audio | 2 × 2W Speakers |
| Connectivity | Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, Gigabit LAN |
| Ports | USB-C (DP), 2× USB-A, HDMI 2.1 (4K@60Hz), RJ45, Audio Jack |
| Security | fTPM 2.0, Kensington Lock |
| Battery | 53.5Wh, 3-Cell |
| Adapter | 120W |
| Weight | 1.98 kg |
| Dimensions | 359.36 × 250.34 × 21.95 mm |
| Warranty | 2-Years Authorized Company Warranty (1 Year Warranty for Battery & Power Adapter) |
Authorized Warranty
Next Day Delivery
Easy Installments
Experts Support
Related products
-

Lenovo IdeaPad Slim 3 15IRU8 – 13th Gen Core i3 Laptop (2Y)
Rs 153,000.00or 3 X Rs51,000.00 with
Out of stockRead more -

Lenovo IdeaPad Slim 3 15IAN8 – 12th Gen Core i3 Laptop (2Y)
Rs 149,000.00or 3 X Rs49,666.67 with
Online ExclusiveAdd to cart -

ASUS Vivobook 15 X1504VA – 14th Gen Core 7 Laptop (2Y)
Rs 295,500.00or 3 X Rs98,500.00 with
Online ExclusiveAdd to cart -

MSI Modern 15 F13MG – 13th Gen Core i5 Laptop (2Y)
Rs 200,000.00or 3 X Rs66,666.67 with
Online ExclusiveAdd to cart
