- Gaming & Workstation PC
- Branded PC
- Laptops
- Processors
- Motherboards
- Memory
- Graphic Cards
- Storage
- Power Supply
- Air & Liquid Coolers
- Casings
- Monitors
- Keyboard & Mouse
- Gaming Gear & Speakers
- UPS & Surge Protectors
- External Storage
- Printers & Projectors
- Smartphones
- Expansion Cards & Networking
- Accessories & Cables
- POS Systems & Accessories
- Streaming & Mobile Accessories
- CCTV & Security
- Gaming Chairs & Tables
- OS & Softwares
- Clearance Sale
Seagate IronWolf 4TB NAS ST4000VN006 Hard Drive (2Y)
Categories HARD DRIVES, SSD-HDD
Rs 74,812.50
Pre Order 1 Day
BEST DEAL
Cash / Bank Transfer
Rs 66,500.00
(12.5% OFF)
Buy Now, Pay Later with Koko
Rs 74,812.50
(0% OFF)
Pay in 3 instalments of Rs 24,937.50
VISA / MasterCard
Rs 68,561.50
(9.5% OFF)
American Express
Rs 68,993.75
(8.75% OFF)
LankaPay QR
Rs 67,198.25
(11% OFF)
Buy Now, Pay Later with PayZy
Rs 73,981.25
(1.25% OFF)
Pay in 4 instalments of Rs 18,495.31
💰 Discounted prices apply automatically at checkout
Additional information
| Manufacturer | SEAGATE |
|---|---|
| Capacity | 4TB |
| Item Category | NAS HDD |
| Specification | Details |
|---|---|
| Standard Model Number | ST4000VN006 |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Drive Bays Supported | 1-8 Bays |
| Recording Technology | CMR |
| Drive Design (Air or Helium) | Air |
| Workload Rate Limit (WRL) | 180 TB/Year |
| Rotational Vibration (RV) Sensor | Yes |
| Dual-Plane Balance | Yes |
| Error Recovery Control | Yes |
| Max. Sustained Transfer Rate OD (MB/s) | 202 MB/s |
| Spindle Speed (RPM) | 5400 |
| Cache (MB) | 256 |
| Load/Unload Cycles | 600,000 |
| Nonrecoverable Read Errors Rate, Max | 1 per 10¹⁴ |
| Power-On Hours | 8760 |
| MTBF (hours) | 1,000,000 |
| Rescue Data Recovery Services (years) | 0 |
| Limited Warranty (years) | 2 |
| Startup Current (12V, A) | 1.8 |
| Average Operating Power (W) | 3.7 |
| Idle Power Average (W) | 3.2 |
| Standby/Sleep Mode, Typical (W) | 0.25 / 0.25 |
| Voltage Tolerance (5V / 12V) | ±5% / ±10% |
| Operating Temperature (ambient, min°C) | 0 |
| Operating Temperature (max °C) | 65 |
| Nonoperating Temperature (min / max °C) | -40 / 70 |
| Shock, Operating/Nonoperating (2ms, max) | 80Gs / 300Gs |
| Acoustics, Idle (dBA) | 23 |
| Acoustics, Seek (dBA) | 25 |
| Height (mm/in) | 20.20mm / 0.795in |
| Width (mm/in) | 101.85mm / 4.010in |
| Depth (mm/in) | 146.99mm / 5.787in |
| Weight (g/lb) | 490g / 1.08lb |
| Carton Unit Quantity | 25 |
| Cartons per Pallet / Layer | 40 / 8 |
The warranty mentioned above covers hardware defects only. We are not responsible for any data loss or damage. If the storage device is encrypted and decryption fails, such issues are not covered, and we are not liable for any indirect or consequential losses.
Authorized Warranty
Next Day Delivery
Easy Installments
Experts Support
Related products
-

Toshiba P300 4TB Desktop Hard Drive (2Y)
Rs 45,000.00or 3 X Rs15,000.00 with
Out of stockRead more -

WD Red Plus 6TB WD60EFZX NAS Hard Drive (2Y)
Rs 92,000.00or 3 X Rs30,666.67 with
Pre Order 1 DayAdd to cart -

WD Red Plus 4TB WD40EFZX NAS Hard Drive (2Y)
Rs 65,000.00or 3 X Rs21,666.67 with
Pre Order 1 DayAdd to cart -

WD Red Plus 2TB WD20EFZX NAS Hard Drive (2Y)
Rs 50,500.00or 3 X Rs16,833.33 with
Pre Order 1 DayAdd to cart


