- Gaming & Workstation PC
- Branded PC
- Laptops
- Processors
- Motherboards
- Memory
- Graphic Cards
- Storage
- Power Supply
- Air & Liquid Coolers
- Casings
- Monitors
- Keyboard & Mouse
- Gaming Gear & Speakers
- UPS & Surge Protectors
- External Storage
- Printers & Projectors
- Smartphones
- Expansion Cards & Networking
- Accessories & Cables
- POS Systems & Accessories
- Streaming & Mobile Accessories
- CCTV & Security
- Gaming Chairs & Tables
- OS & Softwares
- Clearance Sale
WD Red Plus 4TB WD40EFZX NAS Hard Drive (2Y)
Categories HARD DRIVES, SSD-HDD
Rs 73,125.00
Pre Order 1 Day
BEST DEAL
Cash / Bank Transfer
Rs 65,000.00
(12.5% OFF)
Buy Now, Pay Later with Koko
Rs 73,125.00
(0% OFF)
Pay in 3 instalments of Rs 24,375.00
VISA / MasterCard
Rs 67,015.00
(9.5% OFF)
American Express
Rs 67,437.50
(8.75% OFF)
LankaPay QR
Rs 65,682.50
(11% OFF)
Buy Now, Pay Later with PayZy
Rs 72,312.50
(1.25% OFF)
Pay in 4 instalments of Rs 18,078.13
💰 Discounted prices apply automatically at checkout
Additional information
| Capacity | 4TB |
|---|---|
| Manufacturer | WD |
| Item Category | NAS HDD |
| Specification | Details |
|---|---|
| Model Number | WD40EFZX |
| Capacity | 4 TB |
| Interface | SATA 6 Gb/s |
| Rotational Speed (RPM) | 5400 RPM |
| Cache (MB) | 128 MB |
| Recording Technology | CMR |
| Max Sustained Transfer Rate (MB/s) | ~180 MB/s |
| Load/Unload Cycles | 600,000 |
| Non‑recoverable Read Errors (Max) | < 1 per 10¹⁴ bits read |
| Operating Temperature (ambient, min) | 0 °C |
| Operating Temperature (max) | 65 °C |
| Non‑operating Temperature (ambient) | ‑40 °C to 70 °C |
| Limited Warranty (years) | 2 years |
| Notes | Design and specifications are subject to change without notice. |
Authorized Warranty
Next Day Delivery
Easy Installments
Experts Support
Related products
-

WD Purple 2TB WD22PURZ Surveillance Hard Drive (2Y)
Rs 35,000.00or 3 X Rs11,666.67 with
Pre Order 1 DayAdd to cart -

Seagate Skyhawk SV35 4TB ST4000VX013 Surveillance Hard Drive (2Y)
Rs 49,000.00or 3 X Rs16,333.33 with
Pre Order 1 DayAdd to cart -

Seagate Skyhawk SV35 1TB ST1000VX005 Surveillance Hard Drive (2Y)
Rs 26,500.00or 3 X Rs8,833.33 with
Pre Order 1 DayAdd to cart -

Toshiba P300 4TB Desktop Hard Drive (2Y)
Rs 45,000.00or 3 X Rs15,000.00 with
Out of stockRead more



