- Gaming & Workstation PC
- Branded PC
- Laptops
- Processors
- Motherboards
- Memory
- Graphic Cards
- Storage
- Power Supply
- Air & Liquid Coolers
- Casings
- Monitors
- Keyboard & Mouse
- Gaming Gear & Speakers
- UPS & Surge Protectors
- External Storage
- Printers & Projectors
- Smartphones
- Expansion Cards & Networking
- Accessories & Cables
- POS Systems & Accessories
- Streaming & Mobile Accessories
- CCTV & Security
- Gaming Chairs & Tables
- OS & Softwares
- Clearance Sale
Seagate IronWolf 6TB NAS ST6000VN001 Hard Drive (2Y)
Categories HARD DRIVES, SSD-HDD
Rs 88,875.00
Pre Order 1 Day
BEST DEAL
Cash / Bank Transfer
Rs 79,000.00
(12.5% OFF)
Buy Now, Pay Later with Koko
Rs 88,875.00
(0% OFF)
Pay in 3 instalments of Rs 29,625.00
VISA / MasterCard
Rs 81,449.00
(9.5% OFF)
American Express
Rs 81,962.50
(8.75% OFF)
LankaPay QR
Rs 79,829.50
(11% OFF)
Buy Now, Pay Later with PayZy
Rs 87,887.50
(1.25% OFF)
Pay in 4 instalments of Rs 21,971.88
💰 Discounted prices apply automatically at checkout
Additional information
| Manufacturer | SEAGATE |
|---|---|
| Capacity | 8TB |
| Item Category | NAS HDD |
| Category | Details |
|---|---|
| Model | Seagate IronWolf ST6000VN001 |
| Storage Capacity | 6TB / 6000GB |
| Drive Type | NAS HDD |
| Form Factor | 3.5 Inch |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Spindle Speed | 7200 RPM |
| Cache Memory | 256MB |
| Max Sustained Transfer Rate | 216 MB/s |
| MTBF | 1.2 Million Hours |
| Workload Rating | 180TB/year |
| Non-Recoverable Read Errors | 1 per 10^15 bits read |
| RV Sensors | Yes |
| Humidity Sensor | Yes |
| Hot-Plug Support | Yes |
| AcuTrac Technology | Yes |
| Power Balance Technology | Yes |
| Idle Power Consumption | 6.9W |
| Operating Power Consumption | 9.0W |
| Standby / Sleep Power | 0.6W |
| Operating Temperature | 5°C to 60°C |
| Shock Resistance (Operating) | 70G / 40G (Read/Write) |
| Shock Resistance (Non-Operating) | 250G |
| Vibration Resistance | 5.0 Grms |
| Dimensions (H x W x D) | 26.1 x 101.85 x 147 mm |
| Weight | Approx. 780g |
| Best For | NAS Storage, CCTV DVR/NVR, Business Servers |
| Warranty | 2 Years Warranty |
The warranty mentioned above covers hardware defects only. We are not responsible for any data loss or damage. If the storage device is encrypted and decryption fails, such issues are not covered, and we are not liable for any indirect or consequential losses.
Authorized Warranty
Next Day Delivery
Easy Installments
Experts Support
Related products
-

WD Purple 6TB WD60PURX Surveillance Hard Drive (2Y)
Rs 72,500.00or 3 X Rs24,166.67 with
Pre Order 1 DayAdd to cart -

Seagate Skyhawk SV35 2TB ST2000VX007 Surveillance Hard Drive (2Y)
Rs 30,500.00or 3 X Rs10,166.67 with
Pre Order 1 DayAdd to cart -

Toshiba P300 4TB Desktop Hard Drive (2Y)
Rs 45,000.00or 3 X Rs15,000.00 with
Out of stockRead more -

WD Red Plus 2TB WD20EFZX NAS Hard Drive (2Y)
Rs 50,500.00or 3 X Rs16,833.33 with
Pre Order 1 DayAdd to cart




