- Gaming & Workstation PC
- Branded PC
- Laptops
- Processors
- Motherboards
- Memory
- Graphic Cards
- Storage
- Power Supply
- Air & Liquid Coolers
- Casings
- Monitors
- Keyboard & Mouse
- Gaming Gear & Speakers
- UPS & Surge Protectors
- External Storage
- Printers & Projectors
- Smartphones
- Expansion Cards & Networking
- Accessories & Cables
- POS Systems & Accessories
- Streaming & Mobile Accessories
- CCTV & Security
- Gaming Chairs & Tables
- OS & Softwares
- Clearance Sale
WD Blue 1TB WD10EZEX Hard Drive (2Y)
Categories HARD DRIVES, SSD-HDD
Rs 30,937.50
In stock
BEST DEAL
Cash / Bank Transfer
Rs 27,500.00
(12.5% OFF)
Buy Now, Pay Later with Koko
Rs 30,937.50
(0% OFF)
Pay in 3 instalments of Rs 10,312.50
VISA / MasterCard
Rs 28,352.50
(9.5% OFF)
American Express
Rs 28,531.25
(8.75% OFF)
LankaPay QR
Rs 27,788.75
(11% OFF)
Buy Now, Pay Later with PayZy
Rs 30,593.75
(1.25% OFF)
Pay in 4 instalments of Rs 7,648.44
💰 Discounted prices apply automatically at checkout
Additional information
| Capacity | 1TB |
|---|---|
| Item Category | Desktop HDD |
| Manufacturer | WD |
| Specification | Details |
|---|---|
| Model Number | WD10EZEX |
| Capacity | 1 TB |
| Interface | SATA 6 Gb/s |
| Recording Technology | CMR |
| Rotational Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Cache (MB) | 64 MB |
| Max Sustained Transfer Rate OD (MB/s) | ~150 MB/s |
| Load/Unload Cycles | 300,000 |
| Nonrecoverable Read Errors (Max) | < 1 per 10¹⁴ bits read |
| Operating Temperature (Ambient, Min) | 0 °C |
| Operating Temperature (Drive Case, Max) | 60 °C |
| Non‑operating Temperature (Ambient) | –40 °C to 70 °C |
| Limited Warranty (years) | 2 years |
| Notes | Design and specifications are subject to change without notice. |
The warranty mentioned above covers hardware defects only. We are not responsible for any data loss or damage. If the storage device is encrypted and decryption fails, such issues are not covered, and we are not liable for any indirect or consequential losses.
Authorized Warranty
Next Day Delivery
Easy Installments
Experts Support
Related products
-

WD Purple 6TB WD60PURX Surveillance Hard Drive (2Y)
Rs 72,500.00or 3 X Rs24,166.67 with
Pre Order 1 DayAdd to cart -

WD Purple 4TB WD40PURZ Surveillance Hard Drive (2Y)
Rs 53,500.00or 3 X Rs17,833.33 with
Pre Order 1 DayAdd to cart -

Seagate Skyhawk SV35 1TB ST1000VX005 Surveillance Hard Drive (2Y)
Rs 26,500.00or 3 X Rs8,833.33 with
Pre Order 1 DayAdd to cart -

Seagate BarraCuda 2TB ST2000DM005 Hard Drive (2Y)
Rs 34,500.00or 3 X Rs11,500.00 with
In stockAdd to cart



