- Gaming & Workstation PC
- Laptops
- Processors
- Motherboards
- Memory
- Graphic Cards
- Storage
- Power Supply
- Cooling & Lighting
- Casings
- Monitors
- Keyboard & Mouse
- Gaming Gear
- UPS & Surge Protectors
- Commercial PC
- External Storage
- Printers & Projectors
- Smartphones
- Expansion Cards & Networking
- Cables & Accessories
- POS Systems & Accessories
- Streaming & Mobile Accessories
- CCTV & Security
- Gaming Chairs & Tables
- Softwares
WD Red Plus 2TB WD20EFZX NAS Hard Drive (2Y)
Categories HARD DRIVES, SSD
Rs 47,812.50
Pre Order 1 Day
BEST DEAL
Cash / Bank Transfer
Rs 42,500.00
(12.5% OFF)
Buy Now, Pay Later with Koko
Rs 47,812.50
(0% OFF)
Pay in 3 instalments of Rs 15,937.50
VISA / MasterCard
Rs 43,817.50
(9.5% OFF)
American Express
Rs 44,093.75
(8.75% OFF)
LankaPay QR
Rs 42,946.25
(11% OFF)
Buy Now, Pay Later with PayZy
Rs 47,281.25
(1.25% OFF)
Pay in 4 instalments of Rs 11,820.31
💰 Discounted prices apply automatically at checkout
Additional information
| Capacity | 2TB |
|---|---|
| Item Category | NAS HDD |
| Manufacturer | WD |
| Specification | Details |
|---|---|
| Model Number | WD20EFZX |
| Capacity | 2 TB |
| Interface | SATA 6 Gb/s |
| Rotational Speed (RPM) | 5400 RPM |
| Cache (MB) | 128 MB |
| Recording Technology | CMR |
| Max Sustained Transfer Rate (MB/s) | ~175 MB/s |
| Load/Unload Cycles | 600,000 |
| Non‑recoverable Read Errors (Max) | < 1 per 10¹⁴ bits read |
| Operating Temperature (ambient, min) | 0 °C |
| Operating Temperature (max) | 65 °C |
| Non‑operating Temperature (ambient) | ‑40 °C to 70 °C |
| Limited Warranty (years) | 2 years |
| Notes | Design and specifications are subject to change without notice. |
The warranty mentioned above covers hardware defects only. We are not responsible for any data loss or damage. If the storage device is encrypted and decryption fails, such issues are not covered, and we are not liable for any indirect or consequential losses.
Authorized Warranty
Next Day Delivery
Easy Installments
Experts Support
Related products
-

Seagate IronWolf Pro 8TB NAS SD8000NT001 Hard Drive (2Y)
Rs 94,000.00or 3 X Rs31,333.33 with
Out of stockRead more -

Lexar NM620 256GB PCIe GEN3x4 NVMe SSD (3Y)
Rs 24,500.00or 3 X Rs8,166.67 with
In stockAdd to cart -

Seagate BarraCuda 4TB ST4000DM004 Hard Drive (2Y)
Rs 53,500.00or 3 X Rs17,833.33 with
In stockAdd to cart -
Sale!

WD Blue 1TB WD10EZEX Hard Drive (2Y)
Rs 25,500.00Original price was: Rs 25,500.00.Rs 24,500.00Current price is: Rs 24,500.00.or 3 X Rs8,166.67 with
In stockAdd to cart
